نکاتی دربارۀ سرطان کبد

چهارشنبه 30 دی 1394 ساعت 15:43

نکاتی دربارۀ سرطان کبد

سرطان کبد,بیماری سرطان کبد,سرطان کبد در بارداری,علائم سرطان کبد,درمان سرطان کبد,درمان سرطان کبد با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان سرطان کبد,سرطان کبد را چگونه درمان کنیم,سرطان کبد در کودکان,سرطان کبد در بزرگسالان,سرطان کبد در نوزادان,سرطان کبد در بهار,سرطان کبد در تابستان,سرطان کبد در پاییز,سرطان کبد در زمستان,آشنایی با سرطان کبد,همه چیز در مورد سرطان کبد,سرطان کبد واگیردار است,سرطان کبد و درمان آن,ورزشهای مناسب برای درمان سرطان کبد

علائم سرطان کبد, دردهای شکمی, درمان سرطان کبد

سرطان کبد

به گزارش بی اس ام اس سرطان کبد اغلب در نتیجۀ عارضۀ سیروز یا هپاتیت مزمن B یا C به وجود می‌آید. ضمناً می‌تواند به علت متاستاز یک سرطان دیگر نیز ظاهر شود.

نکات مهمی دربارۀ این سرطان:

کبد یک عضو حیاتی است .کبد نقش بسیار مهمی در متابولیسم پروتئین ها، چربی ها، کربوهیدرات ها و هورمون ها بازی می‌کند. کبد به کمک صفرایی که می‌سازد، باعث هضم چربی ها و حذف بیلی روبین ها (ضایعات هموگلوبین) می‌شود؛ همچنین در ذخیرۀ کربوهیدرات ها دخالت دارد و در دفع سموم و خروج برخی داروها سهیم است.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا  به سرطان کبد قرار دارند؟

افراد مبتلا به سیروز: چه ابتلای شان به سرطان به علت مصرف بیش از حد الکل باشد چه به علت ویروس هپاتیت B یا C: در واقع، سرطان کبد تقریباً همیشه بر اثر ابتلا به سیروز یا هپاتیت مزمن ایجاد می‌شود.افراد بالای 50 تا 55 سال: میانگین سنی تشخیص سرطان کبد 63 سال است.مردان: 79% موارد سرطان کبد، در مردان دیده می‌شود. در جهان، این سرطان به عنوان سومین علت مرگ مردان شناخته شده است.مبتلایان به چاقی بیش از حد یا تجمع بیش از حد آهن درمان نشده (هموکروماتوز).افرادی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند: مصرف مواد غذایی آلوده به کپک باعث تولید مواد سرطان زا می‌شود (آفلاتوکسین).شایان ذکر است که شیوع ابتلا به سرطان کبد از بیست سال پیش تا کنون افزایش چشمگیری داشته است، احتمالاً علت این امر افزایش مصرف الکل، سرایت ویروس هپاتیت B و C، و ابتلا به سیروز باشد.

آیا سرطان کبد علائم ویژه ای دارد؟

سرطان کبد ممکن است خود را به شکل دردهای شکمی، تب، زردی، خستگی، تهوع، لاغری، آب آوردن شکم (جمع شدن مایع در حفرۀ شکمی) و … نشان دهد.اما در اغلب موارد، سرطان کبد به شکلی اتفاقی و در جریان اسکن کشف می‌گردد.در اینجا باید خاطر نشان کنیم که کبد می‌تواند محل متاستاز یک سرطان دیگر هم باشد (سینه، کولون، تخمدان): بیش از یک سوم تمام سرطان ها به کبد سرایت می‌کنند. 

تشخیص سرطان کبد چه طور ممکن است؟

تشخیص سرطان کبد حتماً نیازمند تصویربرداری پزشکی (اسکن شکمی، MRI و/ یا سی تی اسکن) است که نشان دهندۀ وجود جراحت است. ضمناً با مشاهدۀ افزایش غلظت آلفافتوپروتئین در خون، می‌توان به وجود تومور پی برد. در نهایت، اگر لازم باشد، بیوپسی (نمونه برداری) می‌تواند وجود سرطان کبد را تأیید کند.

درمان های سرطان کبد چیست؟

درمان بستگی به اندازۀ تومور دارد. اگر تومور کوچک باشد، پیوند کبد در نظر گرفته می‌شود، اما این شرایط استثناست و بیشتر برای بیماران جوان در نظر گرفته می‌شود، ضمن اینکه انجام این پیوند نیازمند زمانی طولانی برای انتظار یک کبد پیوندی است.رایج ترین درمان، انجام جراحی و خارج کردن تومور از کبد است. روش های دیگر جایگزین نیز ممکن است پیشنهاد شوند، مانند رادیو فرکانس (از بین بردن تومور به وسیلۀ حرارت)، الکلیزاسیون (تزریق مستقیم الکل در تومور) یا شیمی درمانی (داروهایی که درون سرخرگ های کبد تزریق می‌شوند). باید یادآوری کرد که شیمی درمانی برای درمان انواع دیگر سرطان هم مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما اثربخشی آن بر سرطان کبد بسیار کم است، ضمناً تحمل این درمان بسیار سخت است.

علائم سرطان کبد, دردهای شکمی, درمان سرطان کبد

چگونه می‌توان از بروز سرطان کبد پیشگیری کرد؟

عدم مصرف الکل.محافظت از خود در مقابل هپاتیت ویروسی: واکسیناسیون در مقابل هپاتیت B، استفاده از وسایل استریل شده و یک بار مصرف برای تزریق درون وریدی، سوراخ کردن و تتو و… .رعایت اصول تشخیص هپاتیت، و اقدام برای درمان آن با هدف جلوگیری از عوارض.متاستاز کبد نیز بسیار رایج است بنابراین پیشگیری و تشخیص زودتر از موعد تمام انواع سرطان ها روشی برای پیشگیری از سرطان کبد محسوب می‌شود.

منبع:seemorgh.com

نکاتی دربارۀ سرطان کبد

عوامل خطر بروز ریفلاکس

سه‌شنبه 29 دی 1394 ساعت 13:53

عوامل خطر بروز ریفلاکس

ریفلاکس,بیماری ریفلاکس,ریفلاکس در بارداری,علائم ریفلاکس,درمان ریفلاکس,درمان ریفلاکس با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان ریفلاکس,ریفلاکس را چگونه درمان کنیم,ریفلاکس در کودکان,ریفلاکس در بزرگسالان,ریفلاکس در نوزادان,ریفلاکس در بهار,ریفلاکس در تابستان,ریفلاکس در پاییز,ریفلاکس در زمستان,آشنایی با ریفلاکس,همه چیز در مورد ریفلاکس,ریفلاکس واگیردار است,ریفلاکس و درمان آن,ورزشهای مناسب برای درمان ریفلاکس

اسید معده, مخاط معده, ریفلاکس, پیشگیری از ریفلاکس

اختلال پاک شدن مری از اسید

به گزارش بی اس ام اس  مدت زمانی که pH مری کمتر از 4 باقی می‌ماند، زمان پاک شدن اسید از مری نامیده می‌شود. طولانی شدن زمان پاک شدن اسید در نیمی از بیمارانی که ازوفاژیت دارند، دیده شده است. افرادی که مبتلا به فتق سوراخ مری از یافراگم هستند طولانی‌ترین زمان پاک شدن اسید از مری را دارا هستند. حرکات دودی مری باعث پاک شدن اسید از مری می‌شود. اختلالات حرکتی مری، می‌تواند موجب ازوفاژیت شود. این‌که آیا ازوفاژیت منجر به اختلالات حرکتی مری می‌شود یا یک اختلال حرکتی زمینه‌ای عضلات صاف، فرد را مستعد به بیماری ریفلاکس می‌کند، مشخص نیست.

اختلالات ترشح بزاق

بزاق یک قلیای ضعیف با pH 4/6 تا 8/7 است که می‌تواند مقادیر کم اسید باقیمانده در مری را خنثی کند، ولی در خنثی کردن مقادیر زیاد اسید مؤثر نیست. کاهش بزاق در طی خواب علتی برای ایجاد دوره‌های ریفلاکس شبانه است که زمان پاک شدن اسید از مری را طولانی می‌کند.خشکی دهان که عامل کاهش ترشح بزاق است همراه با طولانی شدن زمان تماس مری با اسید و ایجاد التهاب در مری است. مصرف سیگار نیز باعث طولانی شدن زمان پاک شدن اسید از مری به علت کاهش بزاق می‌شود. علاوه بر این نیکوتین سیگار با کاهش فشار اسفنکتر تحتانی مری، ریفلاکس ایجاد می‌کند.

اسید معده, مخاط معده, ریفلاکس, پیشگیری از ریفلاکس

تأخیر در تخلیه معده

تأخیر در تخلیه معده از علل مهم ایجاد بیماری به‌خصوص در بیماران دیابتی با نوروپاتی اتونومیک است. در این بیماران تخلیه مواد جامد به کندی انجام می‌شود.

ترشح بیش از حد اسید معده

اسید و پپسین از عوامل مهم در ایجاد آسیب مخاطی به علت برگشت محتویات معده به مری هستند. در مطالعات حیوانی نشان داده شده که اسید به تنهایی سبب آسیب خفیفی می‌شود، در حالی که ترکیب اسید با مقادیر کم پپسین، سد محافظتی مخاط معده را تخریب کرده و باعث نفوذپذیری بیشتر مخاط به یون H+ شده و تغییرات مخاطی ایجاد می‌کند. هر چند میزان ترشح پایه و ماکزیمم اسید در بیماران مانند افراد طبیعی است، اما دوره‌های ریفلاکس اسید و مدت زمان تماس مری با اسید بیشتر است. برگشت محتویات قلیایی دوازدهه که حاوی اسیدهای صفراوی است نیز به مخاط مری آسیب می‌رساند. به نظر می‌رسد صفرا یک اثر تشدیدکننده در آسیب ناشی از ریفلاکس اسید در مری دارد.

عوامل خطر بروز ریفلاکس

حاملگی با کاهش فشار اسفتکتر تحتانی مری در نتیجه اثرات استروژن و پروژسترون و نیز اثر مکانیکی ناشی از فشار رحم حامله باعث افزایش ریفلاکس می‌شود. 30 تا 80 درصد زنان حامله از سوزش پشت جناغ سینه به خصوص در سه ماهه اول حاملگی شکایت دارند. بسیاری از بیماران مبتلا به اسکلرودرمی دچار بیماری ریفلاکس و عوارض آن هستند. فیبروز عضلات صاف در این بیماری سبب کاهش فشار اسفنکتر تحتانی مری شده و موجب از بین رفتن حرکات طبیعی مری می‌شود.در بیماری زولینگر الیسون به علت تشرح بیش از حد اسید و حجم زیاد ترشحات معده، بیماری ریفلاکس و عوارض آن، بیشتر دیده می‌شود. عمل جراحی برای درمان آشالازی، گذاشتن لوله نازوگاستریک جهت تغذیه به مدت طولانی و چاقی به علت تداخل در عملکرد طبیعی اسفنکتر تحتانی مری نیز می‌توانند سبب بیماری ریفلکس شوند. مصرف سیگار، الکل، و عده‌های غذایی حجیم چرب، شکلات، مرکبات و نوشیدنی‌های حاوی اسیدسیتریک، غذاهای ادویه‌دار، ترکیبات گوجه فرنگی، قهوه ، چای ، نوشابه‌های گازدار ، فاصله زماین کوتاه بین مصرف غذا و درازکشیدن، ورزش‌های سنگین از جمله عوامل خطر بروز بیماری ریفلاکس هستند.

منبع:ettelaat.com

عوامل خطر بروز ریفلاکس

آموزش پیشگیری از کمر درد

سه‌شنبه 29 دی 1394 ساعت 02:19

آموزش پیشگیری از کمر درد

کمر درد,بیماری کمر درد,کمر درد در بارداری,علائم کمر درد,درمان کمر درد,درمان کمر درد با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان کمر درد,کمر درد را چگونه درمان کنیم,کمر درد در کودکان,کمر درد در بزرگسالان,کمر درد در نوزادان,کمر درد در بهار,کمر درد در تابستان,کمر درد در پاییز,کمر درد در زمستان,آشنایی با کمر درد,همه چیز در مورد کمر درد,کمر درد واگیردار است,کمر درد و درمان آن,ورزشهای مناسب برای درمان کمر درد

آموزش پیشگیری از کمر درد

به گزارش بی اس ام اس : کمردرد یکی از شایع ترین علتهای مراجعه به پزشکان می باشد . کمردرد و پیشگیری از آن مقوله مفصلی است و هدف از آن مراقبت های بهداشتی کمر و مکانیک کمر به افراد دچار کمردرد یا در معرض خطر ایجاد کمردرد است. به چند توصیه بهداشتی از دید طب فیزیکی اشاره خواهیم کرد .

۱- مساله چاقی و افزایش وزن به خصوص چاقی شکم است .

۲- مساله سیگار است به طوری که مابین کشیدن سیگار و کمردرد ارتباط مستقیم وجود دارد از طرف دیگر سرفه مرتبط با سیگار می تواند دردکمر را اگر ناشی از جابه جایی دیسک کمر باشد بی اندازه تشدید کند.

۳- مسایل روحی و روانی و اجتماعی است به طوری که استرس های زندگی و مسایل هیجانی در بروز کمردرد در برخی از افراد شدیداً دخالت دارد .

۴- فاکتورهایی مربوط به طرز ایستادن و نشستن و فرم قرارگیری بدن در وضعیت های مختلف ، خوابیدن ، رانندگی ، بلندکردن و حمل اشیاء ، بالا و پایین رفتن از پله ، پوشیدن لباس و کفش و غیره … به عنوان مثال : به هنگام شست و شوی ظروف قامت خود را راست نگه دارید و از خم شدن به جلو خودداری کنید. هنگام استفاده از میزکاریا مطالعه اولاً ارتفاع میز برای هر فرد باید متناسب باشد، که در زمان قرارگرفتن ساعد روی میز کمر در حالت راست قرار گیرد. پشتی صندلی باید کامل کمر و پشت را حمایت کند و بهتر است از سطح شیبدار در زیر پاها استفاده نمایید .

نکاتی چند در خصوص حمل اشیاء :

موقع برداشتن بار کاملاً پشت آن قرار بگیرید کمر صاف و زانوها را خم کنید جسم را بلند کرده و کامل به بدن نزدیک کنید که به ستون فقرات آسیب نرساند و با استفاده از نیروی ران و زانوان برخیزید. بلافاصله بعد از برخاستن از رختخواب اشیاء سنگین را بلند نکنید ، و در زمان حمل خرید روزانه یا چمدان در صورت نبودن سبدهای چرخدار بار را به طور مساوی بین دو دست خود تقسیم کنید تا بدن به یک سمت خم نشود.

مراقبت از کمر در زمینه بچه داری :

در موقع بغل گرفتن بچه ها همان احتیاطات حمل اشیاء را رعایت کنید، بچه ها به خاطر حرکاتی که دارند نسبت به اجسام جامد فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می کنند. در هنگام استفاده از کالسکه نوعی را انتخاب کنید که ناچار نباشید به جلو خم شوید، برای تعویض کهنه و لباس بچه از محلی با ارتفاع مناسب در حالت ایستاده این کار را انجام دهید به طوری که مجبور به خم شدن به جلو نباشید .

روش صحیح وضعیت خوابیدن :

از تخت های فلزی استفاده نکنید ، اگر ناچارید یک تخته زیر تشک قرار دهید. تشک باید نسبتاً نازک و سفت باشد . بهترین روش خوابیدن طاق باز است در حالیکه یک بالش زیر زانو قرار دهید و در این حالت هرگز با زانوهای کشیده استراحت نکنید و بعد از خسته شدن از این حالت به پهلو خوابیده ران ها و زانوها را به حالت خم شده تا حدی به داخل شکم جمع کنید ( مثل حالت جنینی ). دست ها را بالای سر قرارندهید چون باعث افزایش قوس کمر می شود . موقع برخواستن با کمک نیروی دستها بلند شوید. موقع مرتب کردن رختخواب از خم شدن روی تخت خودداری کنید ، در کنار تخت زانو زده و این کار را انجام دهید. اندازه بالش به حدی باشد که فاصله بین شانه و گوش را کاملاً پر کند و گردن به حالت افقی و مستقیم قرار بگیرد.

آموزش پیشگیری از کمر درد

پوشیدن کفش و لباس :

موقع پوشیدن شلوار به دیوار تکیه دهید . خم شدن زیاد در زمان پوشیدن جوراب و کفش به ستون فقرات فشار زیادی وارد می کند، بهتر است روی صندلی نشسته یا یک پا را روی پای دیگر قرار دهید. پاشنه کش های بلند بسیار مفید هستند.

نشستن در اتومبیل :

۱- صندلی به گونه ای تنظیم شود که زانوها از سطح مفصل و لگن بالاتر قرار گیرد.

۲- نشستن طولانی در اتومبیل صحیح نیست و بهتر است هر ۴۰-۶۰ دقیقه پیاده شوید .

۳- موقع برداشتن و گذاشتن اجسام در صندوق عقب زیاد خم نشوید .

۴- استفاده از کمر بند ایمنی و محافظ پشت سرتوصیه می شود .

منبع:napteam.com

آموزش پیشگیری از کمر درد

برای بند آمدن خون دماغ چه کنیم؟

دوشنبه 28 دی 1394 ساعت 13:12

برای بند آمدن خون دماغ چه کنیم؟

خون دماغ,بیماری خون دماغ,خون دماغ در بارداری,علائم خون دماغ,درمان خون دماغ,درمان خون دماغ با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان خون دماغ,خون دماغ را چگونه درمان کنیم,خون دماغ در کودکان,خون دماغ در بزرگسالان,خون دماغ در نوزادان,خون دماغ در بهار,خون دماغ در تابستان,خون دماغ در پاییز,خون دماغ در زمستان,آشنایی با خون دماغ,همه چیز در مورد خون دماغ,خون دماغ واگیردار است,خون دماغ و درمان آن,ورزشهای مناسب برای درمان خون دماغ

برای بند آمدن خون دماغ چه کنیم؟

به گزارش بی اس ام اس یک متخصص گوش و حلق و بینی تاکید کرد:« افراد بایستی به هنگام خونریزی بینی از بالا نگه داشتن سر خود به منظور بند آمدن خونریزی خودداری کنند چرا که ممکن است موجب خفگی شود و باید گفت بهترین راه به هنگام خونریزی بینی صاف نشستن است و قرار دادن کیسه یخ بر روی بینی و پیشانی می تواند از خونریزی جلوگیری کند.»پاره شدن مویرگ های سطح داخلی بینی موجب خونریزی از بینی می شود که عواملی مختلفی در بروز آن دخیل هستند.یکی از مهمترین عواملی که موجب خون دماغ شدن می شود ضربات شدیدی است که بر روی بینی وارد می شود مثل ضربه به بینی به هنگام بازی یا انجام ورزش های مختلف همچنین خشکی مخاط بینی در فصل زمستان و تابستان و تخلیه شدید بینی نیز در خونریزی بینی تاثیرگذار هستند.از دیگر مواردی که منجر به خونریزی بینی می شود می توان به مصرف برخی از داروها مانند داروهای ضد التهاب، ایبوبروفن و اسپری های کورتونی مخصوص بینی اشاره کرد که زمینه را برای خونریزی بینی مساعد می کند.

برای بند آمدن خون دماغ چه کنیم؟

افراد مبتلا به فشارخون بالا به خصوص افراد مسن مستعد خونریزی بینی هستند و در برخی از مواقع آلرژی بینی، عطسه های مکرر و همچنین پولیپ بینی و یا وارد شدن جسم خارجی به داخل بینی از جمله عوامل تاثیرگذار در خونریزی بینی هستند.افراد بایستی به هنگام خونریزی بینی، قسمت نرم بینی خود را با دو انگشت فشار داده و از بالا نگه داشتن سر خود به منظور بند آمدن خونریزی خودداری کنند چرا که ممکن است موجب خفگی شود و باید گفت بهترین راه به هنگام خونریزی بینی صاف نشستن است و قرار دادن کیسه یخ بر روی بینی و پیشانی می تواند از خونریزی جلوگیری کند.مصرف ویتامین C موجب سلامتی بافت بدن می شود همچنین در صورتی که خونریزی بینی مداوم باشد بایستی با تجویز پزشک از قرص آهن استفاده کنید تا دچار مشکل کم خونی نشوید و در نهایت مرطوب نگه داشتن هوای منزل و شتسشوی مرتب بینی با سرم فیزیولوژیک و استفاده از پمادهای نرم کننده مخاط بینی مانع از خشک شدن مخاط بینی و بروز خونریزی بینی می شود.

منبع:salamatnews.com

برای بند آمدن خون دماغ چه کنیم؟

سیگار ، ویتامین A بدن را می سوزاند

دوشنبه 28 دی 1394 ساعت 03:50

سیگار ، ویتامین A بدن را می سوزاند

سیگار کشیدن,بیماری سیگار کشیدن,سیگار کشیدن در بارداری,علائم سیگار کشیدن,درمان سیگار کشیدن,درمان سیگار کشیدن با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان سیگار کشیدن,سیگار کشیدن را چگونه درمان کنیم,سیگار کشیدن در کودکان,سیگار کشیدن در بزرگسالان,سیگار کشیدن در نوزادان,سیگار کشیدن در بهار,سیگار کشیدن در تابستان,سیگار کشیدن در پاییز,سیگار کشیدن در زمستان,آشنایی با سیگار کشیدن,همه چیز در مورد سیگار کشیدن,سیگار کشیدن واگیردار است,سیگار کشیدن و درمان آن,ورزشهای مناسب برای درمان سیگار کشیدن

سیگار ، ویتامین A بدن را می سوزاند

به گزارش بی اس ام اس : مصرف سیگار موجب کاهش ذخیره ویتامین A در بدن می‌شود. این ویتامین نقش محافظت پوست در برابر عوارض مخرب موجود در سیگار را به عهده دارد. سیگار علاوه بر اثرات تهدید‌کننده حیات بر ارگان‌های داخلی از جمله قلب و ریه، موجب کاهش طول زندگی می‌شود.

سیگار ، ویتامین A بدن را می سوزاند

سیگار بر پوست تأثیرگذار است و مصرف آن موجب پیری زودرس می‌شود. مصرف سیگار موجب پخش شدن مواد شیمیایی مضر در محیط، خشکی سطح پوست، خارش و نهایتاً اثر تخریبی بر پوست می‌شود. سیگار با انقباض عروق خونی منجر به کاهش جریان خون در بافت‌ها از جمله پوست شده و کمبود اکسیژن و مواد مغذی اساسی پوست را در پی دارد. در هنگام سیگار کشیدن جمع شدن دهان منجر به ایجاد چین و چروک‌های اطراف دهان و اطراف چشم‌ها می‌شود.

سیگار ، ویتامین A بدن را می سوزاند

( تعداد کل: 11 )
   1       2       3    >>